Przygotuj się na upał! 5 podstawowych zasad na Bieg Ursynowa

Jeśli potwierdzą się prognozy synoptyków w dniu biegu panować będzie wysokie nasłonecznienie oraz upał. Na tą okoliczność zebraliśmy dla Was kilka podstawowych zasad biegania w upale oraz informacji o punktach nawadniania i schładzania na trasie biegu, które ułatwią Wam pokonanie dystansu oraz realizację biegowych celów.

Nawadnianie

Zadbaj o nie dzień przed biegiem oraz  wypij godzinę przed startem około 0,5L wody oraz uzupełniaj w miarę pragnienia małymi łykami. Picie „na hejnał” sprawia, że będziesz biec z pełnym żołądkiem dodatkowo obciążając serce, które musi przetoczyć większą ilość płynów.

Ubiór

Na bieg zabierz ze sobą lekkie dedykowane ubrania, które odprowadzają pot. Czapka na głowę to podstawa. Ważne, aby była lekka, przewiewna z długim daszkiem osłaniającym twarz od słońca.

Rozgrzewka

Wykonaj rozgrzewkę w warunkach, w których będziesz biec, aby przyzwyczaić organizm do panującej pogody. Wyjście z chłodnego, klimatyzowanego pomieszczenia wprost na linie startu może spotęgować uczucie odczuwalnego ciepła oraz duszności.

Korzystaj z punktów schłodzenia na trasie

Na trasie Biegu Ursynowa skorzystaj z czterech punktów schłodzenia. Począwszy od około 2,5km będą ustawione na przemian, co około 500m dwie kurtyny wodne oraz dwa punkty nawodnienia z wodą dostępną w kubeczkach. Na każdym z nich weź kilka drobnych łyków wody oraz schłodź sobie głowę, czy kark. Szanuj wodę i pamiętaj, że za Tobą też są biegacze, którzy chcą skorzystać ze schłodzenia.

Bezpieczeństwo

Nie rzucaj kubeczka pod nogi innych biegaczy. Pozbądź się go w sposób bezpieczny dla innych uczestników imprezy.

Jeśli poczujesz się źle pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Wzdłuż trasy będą poruszać się na rowerach wolontariusze, którzy w razie potrzeby możesz poprosić o pomoc.

Bądź wrażliwy na innych uczestników biegu. Poinformuj służby, jeśli ktoś w Twoim najbliższym otoczeniu będzie potrzebował pomocy. Na odwrocie każdego numeru startowego znajduje się numer alarmowy.

Bieg posiada pełne zabezpieczenie medyczne.